biotekpolska.pl

Blog tematyczny o urodzie, modzie, pielęgnacji i zdrowiu.

Poradniki

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Wypadanie włosów to problem, który dotyka coraz więcej osób zarówno młodych, jak i starszych, niezależnie od płci. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej przyczynom tego zjawiska, sprawdzimy, jak dieta może wpływać na kondycję naszych włosów, poznajemy również, jakie zabiegi domowe mogą pomóc w zahamowaniu tego procesu. Na koniec dowiemy się, jakie ekologiczne składniki korzystnie wpływają na zdrowie naszych włosów.

Sprawdź także:

Babcine sposoby na wypadające włosy

Ile włosów wypada dziennie?

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to proces naturalny – każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów. Jest to całkowicie normalne i fizjologiczne zjawisko. Problem pojawia się wtedy, kiedy zauważamy, że włosów staje się mniej, a kosmyki są cienkie i słabe. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – od nieodpowiedniej diety, przez stres, po poważne choroby, takie jak np. anemia.

Najczęściej wypadanie włosów jest spowodowane następującymi czynnikami:

  • Niewłaściwa dieta – niedobór witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów;
  • Stres – przewlekły lub ostry, może prowadzić do telogenowego wypadania włosów;
  • Choroby skóry – niektóre schorzenia dermatologiczne mogą prowadzić do łysienia;
  • Hormony – niektóre hormonalne choroby mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów;
  • Leki – niektóre medykamenty, takie jak leki na nadciśnienie, antydepresanty, chemioterapia, mogą powodować wypadanie włosów.

Zasady zdrowej diety wpływającej na włosy

Gdy zauważymy problem z włosami, warto sprawdzić, czy w naszej diecie nie brakuje składników, które są niezbędne do prawidłowego ich wzrostu. Włosy potrzebują takich składników jak:

  • Żelazo – zapewnia prawidłową budowę włosa, jest niezbędne do produkcji keratyny;
  • Cynk – wpływa na proces wzrostu włosów;
  • Witamina A – wpływa na prawidłowy stan skóry głowy;
  • Witamina E – działa przeciwutleniająco;
  • Witaminy z grupy B – wpływają na prawidłowy wzrost włosów.

Zrównoważona dieta bogata w te składniki może pomóc zahamować proces wypadania włosów. Aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników, warto wzbogacić dietę o produkty takie jak mięso, ryby, jajka, orzechy, nasiona, warzywa, owoce, a także produkty zbożowe.

Przydatne zabiegi domowe na wypadanie włosów

W walkę z wypadaniem włosów można zaangażować także sposoby domowe. Jednym z nich jest regularne stosowanie masek do włosów, które pomogą dostarczyć skórze głowy i włosom niezbędnych składników odżywczych.

Przykładem może być maska z żółtka jajka, oliwy z oliwek i miodu – te składniki mają działanie odżywcze i regenerujące. Innym popularnym sposobem jest stosowanie pasty z czerwonej papryki – zawiera ona kapsaicynę, która poprawia krążenie krwi w skórze głowy.

Ekologiczne składniki korzystne dla zdrowia włosów

Na koniec warto wspomnieć również o benefitsach płynących z korzystania z ekologicznych składników. One nie tylko pomagają w walce z wypadaniem włosów, ale również wpływają korzystnie na ogólny stan naszej skóry i włosów.

Należy do nich między innymi aloes, który działa nawilżająco i odżywczo, wspomagając proces regeneracji włosów. Podobne działanie ma olejek rycynowy, który przyspiesza wzrost włosów. Z kolei siemię lniane dzięki zawartości lignanów ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, co przekłada się na zdrowszą skórę głowy i piękne włosy.

Podsumowując, utrzymanie zdrowych i pięknych włosów jest procesem, który wymaga regularnej pielęgnacji, odpowiedniej diety i przemyślanego doboru kosmetyków. Pamiętajmy, że zdrowe włosy to znak dobrego stanu naszego organizmu.

Sprawdź także:

Przy jakim TSH wypadają włosy?

Jakiej witaminy brakuje gdy wypadają włosy?

Udostępnij

O autorze

Zespół fanów pielęgnacji, zdrowego życia i mody, który każdego dnia chce dzielić się nowymi poradami dotyczącymi aktualnych trendów. Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!