Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Gdzie znajduje się staw skokowy?

21 marca, 2024 Gdzie znajduje się staw skokowy?

Poznawanie budowy swojego ciała może być dla wielu osób fascynującym doświadczeniem. Jednym z elementów, który stanowi ważne ogniwo w płynnym i harmonijnym ruchu naszego ciała jest staw skokowy. Ale gdzie właściwie się on znajduje i jakie pełni funkcje? O tym dowiesz się, czytając niniejszy artykuł.

Gdzie znajduje się staw skokowy?

Staw skokowy, znany też jako staw goleniowo-stępowy, znajduje się w dolnej części kończyny dolnej, pomiędzy kością piszczelową, strzałkową a kością stępu. Tworzy on tzw. kostkę boczną i przyśrodkową. Te dwie „kostki” to de facto dolne końce kości piszczelowej i strzałkowej. W ich centrum znajduje się staw skokowy górny. Od strony podeszwowej rozpościera się staw skokowy dolny, którego budowę stanowią kość stępu oraz kość piętowa.

Budowa stawu skokowego

Staw skokowy jest stawem zawiasowym, co oznacza, że pozwala na ruchy jedynie w dwóch płaszczyznach – do przodu i do tyłu. Z tej przyczyny pełni on głównie funkcje umożliwiające chodzenie i bieganie. W budowie stawu skokowego można wyróżnić dwa podstawowe elementy – staw skokowy górny i staw skokowy dolny.

Staw skokowy górny

Staw skokowy górny to miejsce, gdzie na siebie nachodzą kość piszczelowa i strzałkowa (tworzące tzw. widełki skokowe), które zamykają w sobie trójkątną kość stępu. Jest on odpowiedzialny za dorsofleksję (unoszenie grzbietu stopy) oraz plantarfleksję (unoszenie pięty). Działanie to jest możliwe dzięki znajdującym się w tym regionie więzadłom, które tworzą specyficzną „kapsułę”, chroniącą staw przed uszkodzeniami.

Staw skokowy dolny

Staw skokowy dolny, podobnie jak górny, tworzą kość stępu oraz kość piętowa. W tym przypadku staw umożliwia ruchy w boki – inwazyjne (kierujące stopę na zewnątrz) i ewazyjne (kierujące stopę do wewnątrz). Istotną rolę w stabilności stawu skokowego dolnego odgrywają więzadła zginaczy oraz rozciągaczy stopy.

Funkcje stawu skokowego

Pomimo swojej niewielkiej wielkości, staw skokowy pełni szereg kluczowych funkcji, które umożliwiają prawidłowe działanie całego organzimu.

Podporowa i amortyzacyjna

Staw skokowy, ze względu na swoje położenie, pełni funkcję podporową – jest jednym z punktów, na których opiera się nasz organizm. Dzięki mechanizmom kompresji i dekompresji stawu, odpowiada on również za część amortyzacji nacisku wywieranego na kończynę dolną podczas chodzenia, biegania czy skakania.

Ruchoma

Staw skokowy umożliwia wykonywanie ruchów stopy, oferując szeroki zakres ruchomości, zarówno w płaszczyźnie poziomej (obrótki), jak i pionowej (unoszenie grzbietu stopy i pięty). Pozwala to na płynną i skoordynowaną zmianę położenia stopy w odpowiedzi na zmieniające się warunki terenu lub potrzeby organizmu.

Stabilizacyjna

Na koniec, warto pamiętać o ważnej funkcji stabilizującej, jaką pełni staw skokowy. Dzięki specyficznemu ułożeniu i budowie struktur anatomicznych, staw skokowy efektywnie utrzymuje równowagę ciała, zwłaszcza podczas stania na jednej nodze, chodzenia po nierównym terenie czy wykonywania ruchów dynamicznych, jak skoki czy sprinty.

Pomimo, że staw skokowy jest niewielką strukturą w naszym ciele, odgrywa istotną rolę w podstawowych funkcjach ruchowych, stabilizacyjnych i podporowych. Dlatego jego stan zdrowia i sprawności jest dla nas tak ważny.

Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Gdzie mierzyć temperaturę na czole czy skroni?

Redakcja biotekpolska.pl

Zespół fanów pielęgnacji, zdrowego życia i mody, który każdego dnia chce dzielić się nowymi poradami dotyczącymi aktualnych trendów. Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gdzie znajduje się tętnica szyjna?
Kwasy omega-3 – gdzie jest ich najwięcej?
Dlaczego boli kość ogonowa?

Dlaczego boli kość ogonowa?

11 kwietnia, 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dlaczego boli kość ogonowa?