Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak wyglądają zniszczone włosy?

28 marca, 2024 Jak wyglądają zniszczone włosy?

Zadbane i lśniące włosy to marzenie wielu osób. Nieraz jednak negatywne działanie czynników zewnętrznych i niewłaściwa pielęgnacja powodują, że stają się matowe, suche i łamliwe. Wówczas mówimy o zniszczonych włosach. Czym charakteryzują się one i jak prawidłowo o nie dbać?

Co powoduje zniszczenie włosów?

Zniszczone włosy to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Nasze włosy, podobnie jak skóra, są narażone na wiele czynników, które mogą je uszkadzać. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  1. Niewłaściwą pielęgnację – zbyt częste mycie, używanie niewłaściwych kosmetyków, nadmierną stylizację (szczotkowanie, suszenie, prostowanie, kręcenie), a także koloryzacje i rozjaśnianie.
  2. Negatywne warunki atmosferyczne – słońce, wiatr, deszcz, mroźne temperatury. Wszystko to wpływa na strukturę włosa, powodując jego wysuszenie i utratę blasku.
  3. Stres i nieodpowiednia dieta – brak niektórych składników odżywczych, jak białko czy witaminy z grupy B, może powodować osłabienie i łamliwość włosów. Z kolei długotrwały stres negatywnie wpływa na cały organizm, w tym również na kondycję włosów.

Jak rozpoznać zniszczone włosy?

Aby wiedzieć, jak zadbać o włosy, warto najpierw nauczyć się rozpoznawania objawów ich uszkodzenia. Zniszczone włosy charakteryzują się przede wszystkim:

  • Suchością – włosy są szorstkie w dotyku, matowe, pozbawione blasku. Mogą łamać się i rozdwajać nawet przy delikatnym szczotkowaniu.
  • Ściągliwością – zniszczone włosy są często „ściągające”, czyli trudno je rozczesać, a po umyciu skłaniają się do splątania.
  • Brakiem objętości – zniszczone włosy są zwykle płaskie i bez życia. Mogą też wypadać, co jest jednym z najpoważniejszych objawów ich uszkodzenia.

Jak dbać o zniszczone włosy?

Jeśli zauważysz, że Twoje włosy są suche, matowe i łamliwe, prawdopodobnie są już bardzo zniszczone. W takim przypadku potrzebują intensywnej regeneracji. Jak zatem zadbać o zniszczone włosy? Oto kilka podstawowych zasad:

  1. Używaj odpowiednich kosmetyków – zniszczone włosy potrzebują nawilżenia i odżywienia. Wybierz szampon, odżywkę i maskę do włosów o wysokiej zawartości składników nawilżających (np. gliceryny, aminokwasów) i odżywczych (np. olejów roślinnych, keratyny, protein).
  2. Ogranicz stylizację – upięcia, koki, fryzury na żelazko czy suszarkę do włosów mogą dalej niszczyć Twoje włosy. Staraj się jak najmniej ich obciążać.
  3. Nawadniaj i odżywiaj włosy od wewnątrz – wprowadź do swojej diety więcej produktów bogatych w białko, witaminy z grupy B i cynk. Pamiętaj też o regularnym piciu wody.
  4. Dbaj o zdrowy tryb życia – zadbaj o dobry sen, regularny ruch i unikaj stresu. Wszystko to pozytywnie wpłynie na kondycję Twoich włosów.

Zniszczone włosy to problem, z którym zmaga się wiele osób. Pamiętaj jednak, że włosy to nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim wskaźnik naszego zdrowia. Dbając o włosy, dbamy o cały organizm. Jeśli więc zauważysz, że Twoje włosy są zniszczone, nie ignoruj tego problemu. Podejmij odpowiednie kroki, aby przywrócić im zdrowie i blask.

Gdzie mierzyć temperaturę na czole czy skroni?

Redakcja biotekpolska.pl

Zespół fanów pielęgnacji, zdrowego życia i mody, który każdego dnia chce dzielić się nowymi poradami dotyczącymi aktualnych trendów. Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wyglądają zniszczone włosy?
Jak wyprostować włosy bez prostownicy?
Jak naturalnie rozjaśnić włosy?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak naturalnie rozjaśnić włosy?