Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Włosy niskoporowate jakie to? Cechy

28 marca, 2024 Włosy niskoporowate jakie to? Cechy

Porowatość włosów to jedno z najważniejszych kryteriów, które powinniśmy uwzględnić, jeśli pragniemy dobrze dbać o nasze włosy i odpowiednio dobrać do nich kosmetyki. Może się wydawać, że to skomplikowane zagadnienie, ale spokojnie – w tym artykule wszystko wytłumaczę!

Włosy niskoporowate – co to oznacza?

Sama porowatość to nic innego jak zdolność naszych włosów do absorpcji i zatrzymywania wody. Im nasze włosy są bardziej porowate, tym łatwiej absorbują kosmetyki, które na nie nakładamy, ale też szybciej je tracą. Włosy niskoporowate to włosy, które mają niską porowatość – są więc w stanie zatrzymać nawilżenie na dłużej, ale jednocześnie trudniej je nawilżyć.

Cechy włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate mają łuski naskórka ściśle przylegające do siebie, dzięki czemu włosy te wyglądają na gładkie i zdrowe. Takie włosy są zazwyczaj mocne, odporne na uszkodzenia i błyszczące. Z drugiej strony, ich niska porowatość sprawia, że trudno jest je nawilżyć i odżywić – preparaty nakładane na powierzchnię włosa po prostu nie są w stanie przeniknąć w głąb.

Włosy niskoporowate mają też tendencję do „obciążania” – kosmetyki, które nakładamy na włosy, zamiast wnikać w głąb, gromadzą się na powierzchni, powodując, że włosy wyglądają na tłuste i obciążone. Włosy te mogą mieć również problem z chłonięciem kolorów podczas farbowania.

Jak rozpoznać włosy niskoporowate?

Na szczęście, jest kilka sposobów, które pozwolą nam rozpoznać, czy mamy do czynienia z włosami niskoporowatymi. Możemy zaobserwować te cechy podczas codziennej pielęgnacji, ale najlepszym sposobem będzie przeprowadzenie prostego testu porowatości.

Testy sprawdzające porowatość włosów

Popularnym prostym testem jest „test pływania” – wystarczy odciąć mały pasek włosów (najlepiej nie farbowanych) i wrzucić do szklanki z wodą. Jeśli po 2-4 minutach włosy nadal pływają na powierzchni, oznacza to, że mają niską porowatość. Włosy o wysokiej porowatości szybko spadają na dno szklanki.

Inny test, który można przeprowadzić, to „test przesuwania” – wystarczy chwycić jeden włos i postarać się przesunąć palcem od końcówki do nasady. Jeśli powierzchnia włosa jest gładka, a palce łatwo się przesuwają, oznacza to, że włosy mają niską porowatość.

Zalecane produkty i pielęgnacja dla włosów niskoporowatych

W przypadku włosów niskoporowatych warto skupić się na kosmetykach, które pomogą nam „otworzyć” łuski naszych włosów i pozwolą odżywką nawilżyć włosy od środka. Polecane są produkty z humektantami (np. gliceryną), które pomagają w zatrzymaniu wody w włosach, a także substancjami emolientowymi i proteinami.

Konieczna jest także regularna pielęgnacja – szczotkowanie, olejowanie i nawilżanie włosów. Wskazane jest stosowanie delikatnych szamponów bez SLS i silikonów, które mogą dodatkowo obciążać włosy.

Włosy niskoporowate mogą być trudne w pielęgnacji, ale z odpowiednio dobranymi kosmetykami i regularnymi zabiegami możemy cieszyć się ich zdrowym wyglądem i blaskiem. Pamiętajmy jednak, że klucz do zdrowych włosów to także zdrowa dieta i troska o ogólny stan naszego organizmu.

Redakcja biotekpolska.pl

Zespół fanów pielęgnacji, zdrowego życia i mody, który każdego dnia chce dzielić się nowymi poradami dotyczącymi aktualnych trendów. Zostań z nami na dłużej i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?